Fundusz emerytalny to jedna z tych rzeczy, o których wiesz, że są koniecznością w procesie zapewniania sobie godnej przyszłości, ale jeszcze nie zabrałeś się za realizację takiego przedsięwzięcia. Mówisz sobie, że w końcu dotrzesz do momentu, w którym go założysz, ale w rzeczywistości prawdopodobnie nigdy tego nie zrobisz. Fundusz emerytalny to taka rzecz, o której czasami rozmawiają twoi przyjaciele, a gdy już rozmawiają ty uśmiechasz się i kiwasz głową wyrażając całkowite zrozumienie, jednocześnie myśląc „przestań już mówić, nie dbam o twoje oszczędności. Zaraz, czym jest IKE, chyba muszę to wygooglować”.
Personalne finanse to krótkoterminowe poświęcenia
Pomimo że od lat możemy usłyszeć o funduszach emerytalnych, mało kto z nas kiedykolwiek zastanawiał się nad tym, po co tak naprawdę je zakładać i do czego one służą. Personalne finanse bardzo często sprowadzają się do krótkoterminowego poświęcania się i stawiania sobie wyrzeczeń, na rzecz długoterminowego, przyszłego wzrostu finansowego. Poprzez zaoszczędzenie niewielkiej kwoty pieniężnej każdego roku, będziesz w stanie dobrze usytuować się do godnej emerytury.
Czy fundusz emerytalny jest opłacalny?
Wyobraź sobie, że masz naprawdę dużo pieniędzy. Przyjmijmy, że wpłacasz dziesięć tysięcy złoty na IKE, otrzymując 10% rocznego zwrotu w wieku 20 lat. Jeśli nigdy nie dotkniesz tych pieniędzy do wieku 70 lat, na starość będziesz miał około miliona złotych na koncie. Wszystko to od prostego odłożenia dziesięciu tysięcy. Pamiętajmy, że jest to inwestycja długoterminowa. Nie mówimy tu o okresie pięciu lat, więc jeśli inwestujesz w fundusz emerytalny, nie sprawdzaj go każdego dnia. Po prostu zabezpiecz na nim pieniądze, upewnij się, czy wszystko jest poprawnie ustawione, a następnie sprawdź je, może za pół roku, może za rok. Jest wiele czynników, które wpływają na twoją strategie oszczędnościową, jak twój wiek, przychód lub to, ile pieniędzy będziesz potrzebował na emeryturze.
Na co zwracać uwagę przy wyborze funduszu emerytalnego?
Najważniejsze jest to, aby decyzja dotycząca funduszu emerytalnego podjęta była racjonalnie. Pośpiech w tym przypadku jest największym wrogiem. Wybierając fundusz emerytalny warto zwrócić uwagę na:
czynniki takie jak koszty, które będziesz ponosić w związku z członkostwem
pozycję w rankingu według stopy zwrotu
wysokość aktywów OFE i odpowiadające ci kanały obsługi klienta, takie jak internet, czy oddziały stacjonarne.
Warto też zwrócić uwagę na wyniki inwestycyjne, które pokazują, jak faktycznie skutecznie dany fundusz pomnaża oddawaną mu w zarządzie składkę.
Jak dbać o bezpieczeństwo swoich finansów?
Bądźmy realni — to obowiązkowe
Pamiętaj o tym, by zanim cokolwiek zainwestujesz, zrobić odpowiedni reasearch. Przeczytaj wszystko dokładnie i podejmij decyzję bazując na twoich życiowych uwarunkowaniach. Jeśli uważasz, że nie możesz podjąć aż takiego ryzyka lub czujesz się bezpieczniej z większym funduszem awaryjnym na samym początku, zainwestuj w niego. Jeśli jednak uważasz, że uda ci się uporać z dodatkowym ryzykiem i zdecydujesz o tym, że nie chcesz budować funduszu awaryjnego i pragniesz rozpocząć inwestycję w przyszłość zakładając fundusz emerytalny, to nic nie stoi na przeszkodzie. Kiedy będziesz miał solidny fundusz emerytalny poparty innymi czynnościami zabezpieczającymi twoje zaplecze finansowe, będziesz na dobrej drodze do osiągnięcia finansowej stabilności i niezależności.