Wkład własny – co może, a co nie może nim być

Kredyt hipoteczny to szansa na swoje mieszkanie czy dom, w krótkim czasie. Jednak od pewnego czasu, banki wymagają nie tylko zdolności kredytowej, nieskazitelnej historii związanej z regulowaniem zobowiązań, ale również wkładu własnego. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, co może być wkładem własnym, a co być nie może. Dlatego też warto się zapoznać z poniższymi wytycznymi, aby mieć świadomość i nie zniechęcać się na starcie, gdy nie masz takiej gotówki.

Wkładem własnym mogą być:

Gotówka
Oszczędności na książeczce mieszkaniowej
Środki finansowe, które gromadzisz na koncie emerytalnym, a także indywidualnym.
Działka lub inna nieruchomość.
Jeśli rozpocząłeś już budowę, warto zbierać wszelkie faktury oraz rachunki, ponieważ wiele banków uznaje takie koszty również jako wkład własny.
Darowizna

Wkładem własnym nie mogą być:

Gotówka, która pochodzi z kredytu lub pożyczki
Towary luksusowe lub kamienie drogocenne
Nieruchomość, w której jesteś jedynie współwłaścicielem ( chyba, że drugi współwłaściciel zostanie poręczycielem).

Wkład własny może występować w wielu formach. Jeśli kupiłeś już działkę, a starasz się o kredyt na budowę domu, wówczas działka może być już twoim wkładem własnym. Pamiętaj również, że formalności związane z kredytem, wymagają wielu zaświadczeń, a one również wiążą się z kosztami. Dlatego zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, zadbaj o swoje finanse, aby być przygotowany na dodatkowe wydatki.

Firmowa księgowość